Polityka przemysłowa w erze globalizacji – wymiana poglądów z Heinzem Zourkiem, dyrektorem generalnym DG ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu KE cz.II przemysłTikau: polityka przemysłowa w Europie daje 70% miejsc pracy, więc w pierwszej linii należy myśleć o jej konkurencyjności. Nowe państwa członkowskie mają z tym większy problem, są jednak niezbędne kompetencje i możliwości, dlatego zasługują one na szczególną uwagę, jeśli chodzi o napędzanie gospodarki.

Trautman: brakuje nam konkretnych rozwiązań. Istnieją duże programy badawcze, ale brakuje wsparcia dla małych programów badawczych. EBI powinien pomóc przygotować instrumenty finansowe dla utrzymania produkcji w UE.

Rubig: polityka przemysłowa stanowi wyzwanie szczególnie w czasach ocieplenia się klimatu, gdy prowadzi się dyskusje o emisjach. Jeżeli obłożymy wszystkie nasze produkty podatkiem od emisji CO2 starając się obniżyć je do 25%, to stworzymy dodatkowy problem dla przemysłu. Nie można zdać się tylko na kapitał własny.

Weber: nie można pozwolić sobie na pominięcie kwestii ochrony, bowiem wszystkie duże gospodarki nawet najbardziej otwarte chronią się przed dumpingiem i innymi nieuczciwymi praktykami. KE broni pomocy państwowej, a Chiny ją stosują. Trzeba jakoś się chronić w sposób zgodny z prawem jak robią to w USA.

Butikofer: zmiana kierunku w polityce jest konieczna i z pewnością nie będzie ona łatwa. Potrzebujemy ambitnej polityki przemysłowej. Trzeba być gotowym do walki z dumpingiem. To państwo, które szybko „zazieleni” swoją gospodarkę za pomocą nowych technologii będzie miało dobrą pozycję w przyszłości.